Silne wiatry nad powiatem nowomiejskim – podsumowanie pracowitego dnia naszych strażaków.

Kategoria:
  23 kwietnia 2019r. na terenie powiatu nowomiejskiego wystąpiły silne wiatry.  Dyżurny KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim otrzymał łącznie 19 zgłoszeń o różnych zagrożeniach głównie był to przewrócone drzewa tarasujące jezdnie oraz naderwane elementy pokryć dachowych. Poniżej przedstawiamy dwa najniebezpieczniejsze zdarzenia z feralnego dnia tj.:


Pożar dachu stolarni w Łąkorzu

23 kwietnia 2019r. o godzinie 10:48 dyżurny KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim otrzymał zgłoszenie o pożarze dachu stolarni w Łąkorzu.

Po przybyciu pierwszego zastępu  straży pożarnej działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody na palący się dach. Celem dogaszenia pożaru strażacy zdemontowali blachę z pokrycia dachu. Pożar ugaszono a pozostałość poszycia dachowego sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej. 

Na miejsce działań skierowano cztery  zastępy z JRG Nowe Miasto Lub., cztery zastępy  OSP oraz funkcjonariuszy Policji. Działania służb ratowniczych trwały 2 godziny 30 minut.

Pożar lasu w Tereszewie

23 kwietnia 2019r. o godzinie 13:30 dyżurny KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w Tereszewie.

Po przybyciu pierwszego zastępu  straży pożarnej działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody na paląc się poszycie lasu iglastego (około 1 ha). Pożar ze względu na silny wiatr szybko się rozprzestrzenia. Uruchomiono system dowożenia wody z rzeki Drwęca na moście w miejscowości Nielbark oraz z hydrantu w miejscowości Tereszewo. Teren działań podzielono na dwa odcinki bojowe. Na miejsce dociera pogotowie energetyczne i usuwa drzewo, które oparło się wcześniej o linie niskiego napięcia powodując pożar. Pracownicy nadleśnictwa w porozumieniu z dowódcą dysponują z własnych sił ciągnik, który oborał teren wokół pogorzeliska.

Na miejsce działań skierowano trzy zastępy z JRG Nowe Miasto Lub., dziewięć zastępów  OSP  oraz służbę leśną. Działania służb ratowniczych trwały 3 godziny 20 minut.

Opracował: st. kpt. Krzysztof Szałkowski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie

zdjęcia: archiwum KP PSP Nowe Miasto Lubawskie

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

13-300 Nowe Miasto Lub. ul. Szkolna 5b

tel: 56 474 41 00, NIP 877-13-30-461

kpnmiastol@kwpsp.olsztyn.pl

© Copyright 2020, KP PSP Nowe Miasto Lubawskie.Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design by: M.S.