Osobówka w rzece. Bratian

Kategoria:
  27 września 2019 roku o godzinie 23:05 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęła informacja  o samochodzie, który wpadł do rzeki.

Po dojechaniu na miejsce dysponowania zastępów z OSP Bratian zabezpieczono teren działań a dowódca udał się na rozpoznanie. Stwierdził, że w rzece Wel znajduje się samochód osobowy. Samochodem podróżowały trzy osoby i żadna z nich nie znajduje się w pojeździe. Osoby postronne, które zauważyły to zdarzenie przed przyjazdem służb ratowniczych postanowiły samodzielnie udzielić pomocy osobom biorącym udział w wypadku. Udali się nad rzekę gdzie udało im się ewakuować jednego z podróżujących nie mogącego się wydostać z pojazdu o własnych siłach. Dwóch kolejnych podróżujących tym pojazdem wydostali się z pojazdu o własnych siłach i wyszli na brzeg rzeki. Osobami, które udzielały pomocy trzeciej osobie po wydobyciu jej z pojazdu na brzeg, przed przybyciem ZRM, byli druhowie OSP Bratian- dh Marcin Kamiński oraz Andrzej Świątkowski. Po stwierdzeniu braku obecności oddechu-prowadzili oddech zastępczy do momentu przejęcia poszkodowanego przez lekarza ZRM. Ta godna pochwały postawa w najbliższym czasie zostanie uhonorowana stosownymi dyplomami uznania przygotowanymi przez Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim. Osoba poszkodowana została przetransportowana do szpitala. Strażacy przy pomocy wyciągarek wydobyli samochód z rzeki. 

Na miejsce działań skierowano dwa zastępy z JRG Nowe Miasto Lub., dwa zastęp  OSP Bratian, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz funkcjonariuszy Policji. Działania służb ratowniczych trwały 1 godzinę 15 min. 

Opracował: st. kpt. Krzysztof Szałkowski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie

Zdjęcia:  archiwum KP PSP  Nowe Miasto Lubawskie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

13-300 Nowe Miasto Lub. ul. Szkolna 5b

tel: 56 474 41 00, NIP 877-13-30-461

kpnmiastol@kwpsp.olsztyn.pl

© Copyright 2020, KP PSP Nowe Miasto Lubawskie.Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design by: M.S.