Kategoria:

 

8 marca 2018r. odbyły się ćwiczenia doskonalące z zakresu prowadzenia działań ratowniczych na obszarach wodnych pokrytych lodem. Ćwiczenia odbyły się na terenie przystani kajakowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji położonego przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Mieście Lubawskim.  W ćwiczeniach udział brali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Mieście Lubawskim oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bratianie. Zajęcia miały na celu doskonalenie technik ratowniczych umożliwiających ewakuację z wody na brzeg osób, które znalazły się w wodzie wskutek załamania się pokrywy lodowej. Strażacy posługiwali się sprzętem ratowniczym znajdującym się na wyposażeniu jednostki, czyli min. pneumatycznymi saniami lodowymi oraz deską lodową.

 

 

Na terenie przystani został ustawiony namiot pneumatyczny, w którym osoby ewakuowane z zimnej wody mogły schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.  

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” ćwiczenia obserwowało blisko 300 uczniów ze szkół podstawowych z terenu miasta. Młodzi obserwatorzy zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych w warunkach zimowych.

 

Kategoria:
 

   Corocznie w okresie poprzedzającym ferie zimowe w nowomiejskiej KP PSP trwa szkolenie doskonalące strażaków ratowników PSP i druhów OSP w zakresie ratownictwa lodowego. Powiat nasz ma sporo zbiorników i cieków wodnych, a tegoroczna aura sprzyja spędzaniu czasu na wolnym powietrzu między innymi przez dzieci, młodzież szkolną oraz wędkarzy. Zdarza się, że niektórzy lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przebywaniem na lodzie.Dlatego strażacy cały okres zimowy przygotowują się do podjęcia ewentualnych działań ratowniczych podczas zagrożeń mających miejsce na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

   W dniach 18, 19 i 20 stycznia trzy zmiany służbowych JRG PSP ćwiczyły na jeziorze Skarlińskim i jeziorze Kuligi. Procedury i sposoby prowadzenia działań ratowniczych w przypadku załamania się tafli wody. Każdorazowo w ćwiczeniach uczestniczyły również zastępy z tych OSP, które przewidziane są w planie sieci jednostek przewidzianych do działań specjalistycznych w zakresie podstawowym, tj. realizacji ratownictwa wodnego. Do jednostek tych należą OSP w Biskupcu, Bratianie, Brzoziu Lubawskim, Grodzicznie, Mrocznie i Skarlinie. 

   Wszystkie te OSP (poza Bratianem) są tak rozlokowane, że leżą poza 15 minutowym zasięgiem działania nowomiejskiej KP PSP, co przekłada się na każdorazowej szybkiej reakcji na potencjalne zagrożenia na lodzie powstałe w dowolnym obszarze powiatu.

   Pozorantem osoby, pod którą zarwał się lód, był jeden z ratowników PSP odpowiednio zabezpieczony i ubrany w tzw. ubranie niezatapialne zapewniające mu dodatnią pływalność. Pozostali ratownicy zmiany ćwiczyli sposoby dotarcia do poszkodowanego oraz podjęcia go z wody. W trakcie ćwiczeń wykorzystywano deskę lodową, która specjalnie została skonstruowana do tego typu akcji. Ratownicy byli odpowiednio ubrani, zabezpieczeni oraz asekurowani z brzegu przez swoich kolegów. Podczas ćwiczeń przypomniano również o podejmowaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy w związku ze zdarzeniem poprzez zastosowanie właściwych dla tego typu zdarzeń procedur medycznych.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

13-300 Nowe Miasto Lub. ul. Szkolna 5b

tel: 56 474 41 00, NIP 877-13-30-461

kpnmiastol@kwpsp.olsztyn.pl

© Copyright 2020, KP PSP Nowe Miasto Lubawskie.Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design by: M.S